1403/04/02 شنبه 02 تیر 1403
درخت تو گر بار دانش بگیرد | به زیر آوری چرخ نیلوفری را

به مناسبت روز جهانی کودک

1402/08/29 10:16:17 794

به مناسبت روز جهانی کودک

نام گذاری روز جهانی کودک

 

روز کودک یک تاریخ رسمی است که هر ساله به افتخار کودکان جشن گرفته می شود؛ این تاریخ در کشورهای مختلف متفاوت است.  در سال 1925، روز جهانی کودک برای اولین بار در شهر ژنو و در جریان کنفرانس جهانی رفاه کودکان تعیین و نام گذاری شد. در پی این تصمیم، 20 نوامبر از سوی سازمان ملل متحد روز جهانی کودک نام گذاری شده هر چند که در برخی از کشورها این روز،  اول ژوئن اعلام شده است.

در تقویم شمسی نیز روز جهانی کودک مصادف با 29 آبان ماه 1402 است.

 

 

تاریخچه روز جهانی کودک

 

دانستن این موضوع جالب است که برخی از کشورها مانند ایالات متحده، روز یکم ژوئن را به ‌عنوان روز جهانی کودک گرامی می ‌دارند و جشن می گیرند. البته این سنت به سال1856 باز می گردد یعنی هنگامی که کشیش چارلز لئونارد، کشیش کلیسای جهانی ماساچوست، مراسم ویژه ‌ای را با موضوع کودکان برگزار کرد. در سال 1954، «روز جهانی حمایت از کودکان» برای حمایت از حقوق کودکان، پایان کار کودکان و تضمین دسترسی به آموزش‌ و ‌پرورش جهانی به این اسم، نام ‌گذاری شد. برای اولین بار، روز جهانی کودک با قطعنامه سازمان ملل متحد در سال 1954 تاسیس شد.

 

 

آشنایی با حقوق کودکان

 

مسلماً حقوق کودکان، حقوق متفاوت یا حقوق ویژه ای نیست؛ حقوق کودکان در واقع همان حقوق اساسی بشر است. طبیعتاً کودک هم انسانی است که حق دارد همچون انسان‌ های دیگر با او رفتار شود و حقوق او نیز رعایت شود پس باید به همین ترتیب، این روز جشن گرفته شود.

حقوق کودکان بر طبق اعلامیه ژنو این طور عنوان شده است:

  1. از نظر مادی ‌و‌ معنوی باید موارد مورد نیاز برای رشد طبیعی کودک به او داده شود؛
  2. کودکانی که گرسنه هستند باید تغذیه شوند، کودکانی که بیمار هستند باید پرستاری شوند. باید به کودکانی که دچار عقب ماندگی هستند، کمک شوند و کودکان بزهکار باید احیا و بهینه سازی شوند. هم چنین به کودکان یتیم باید سرپناهی درخور و شایسته داده شود.
  3. کودکان باید نخستین کسانی باشند که در مواقع پریشانی تسکین می یابند؛
  4. کودکان باید در موقعیتی قرار گیرند که قادر باشند معیشت خود را تأمین کنند و در برابر هر نوع استثمار باید محافظت شوند؛
  5. کودکان باید نسبت به این موضوع آگاه باشند که استعدادهایش باید در خدمت هم نوعانشان باشد.

 

 در سال 1959 سازمان ملل اعلامیه حقوق کودک را تصویب کرد که براساس ساختار و محتوای اعلامیه ژنو بود. در این اعلامیه جدید 10 اصل برای حمایت از کودکان قبل از تولد و هم چنین پس از تولد وضع شد. این اعلامیه جدید زمینه را برای تصویب کنوانسیون حقوق کودک در 1989، گسترده‌ ترین و سریع ‌ترین معاهده بین ‌المللی حقوق بشر در تاریخ فراهم کرد.

نلسون ماندلا به عنوان یکی از تأثیرگذارترین شخصیت های آفریقای جنوبی در همین رابطه گفته است:

«امنیت و سلامت خود به‌خود اتفاق نمی ‌افتد، بلکه نتیجه اجماع جمعی و سرمایه‌گذاری عمومی است.

ما به فرزندان خود، یعنی آسیب ‌پذیرترین شهروندان جامعه خود، مدیون زندگی عاری از خشونت و ترس هستیم.»

 

منبع : arahonar

 

دیدگاه های ارزشمند شما